AZ ÁGAZATI ALAPVIZSGÁKRÓL
A szakképzés 4.0. új rendszerében a korábbi Szintvizsgáztatás rendszerét
az Ágazati alapvizsgák rendszere váltja fel.
A szakmai vizsgák jogszabályi hátterét A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény és a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet szabályozza.
A szakirányú oktatást az ágazati alapoktatás előzi meg. Az ágazati alapoktatás magában foglalja az adott ágazat közös szakmai tartalmait a képzési és kimeneti követelményekben meghatározottak szerint. Az ágazati alapoktatás kizárólag szakképző intézményben szervezhető.
Az ágazati alapvizsga fogalma, lényege, általános rendje
Az ágazati alapvizsga állami vizsga, amely a tanulónak, illetve a képzésben részt vevő személynek az adott ágazatban történő munkavégzéshez szükséges szakmai alaptudását és kompetenciáit országosan egységes eljárás keretében méri. A tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy az ágazati alapoktatás elvégzését követően tehet ágazati alapvizsgát.
Az ágazati alapvizsga az adott ágazatba tartozó valamennyi szakma tekintetében azonos szakmai tartalmát a képzési és kimeneti követelmények határozzák meg.
A szakképző intézmény által szervezett ágazati alapvizsgát a szakképző intézmény oktatóiból és az elnökből álló vizsgabizottság előtt kell letenni. A vizsgabizottság elnökét a szakképző intézmény székhelye szerint illetékes területi gazdasági kamara delegálja.
Az ágazati alapvizsga teljesítését az év végén adott bizonyítványba kell bejegyezni.
Az ágazati alapvizsga lebonyolítására a tanulmányok alatti vizsga szabályait kell alkalmazni.
FIGYELEM!!!
A tanuló magasabb évfolyamba nem léphet, ha sikertelen ágazati alapvizsgát tett.
Egyéb kérdésekben a tanulók és szüleik, az iskola szakmai igazgatóhelyetteséhez fordulhatnak felvilágosításért.